backdrop_mesto
Bratislava
Nizozemsko
Riga
previous arrow
next arrow

Základní škola Brno, Tuháčkova 25, příspěvková organizace

Datum realizace: 18. 3. – 25. 3. 2024

Stát: Itálie

Město: Mondovi

V rámci projektu skupinové mobility Erasmus+, který umožňuje vycestovat žákům základních škol do zahraničí na výměnný studijní pobyt, jsme navázali kontakt se střední a učňovskou školou CFP Cebano Monregalese S.c.a r.l. nacházející se v oblasti Cuneo v severní Itálii. S touto školou jsme se dohodli na vzájemném partnerství a realizaci mobilit, které umožnily naší škole navštívit několik lokalit školy v různých městech v oblasti Cuneo, účastnit se workshopu rozvoje talentu žáků, objevit přilehlé okolí Alp a vytvořit společný projekt zaměřený na rozvoj jazykových kompetencí a výběr budoucího povolání žáků naší základní školy. Na základě těchto vytyčených cílů jsme vytvořili program skupinové mobility, který naplňoval stanovené principy v nově vzniklém společném projektu. Termín skupinové mobility byl dohodnut od 18. 3. do 25. 3. 2024.
Na základě stanovených kritérií bylo vybráno 15 žáků ze tří tříd 9. ročníku, kteří se kromě samotné zahraniční mobility zúčastnili zároveň přípravných aktivit, které probíhaly jednou za 14 dní. V rámci přípravných aktivit se žáci seznamovali s tématy úzce spjatými s italským školským systémem, rozvíjeli své znalosti v oblasti výběru povolání a prohlubovali také své vědomosti o České republice a Itálii. Vybraní žáci připravovali prezentaci pro italské žáky a učitele, rovněž pracovali na jednoduchých seznamovacích aktivitách v anglickém jazyce pro ulehčení komunikace a vytvořili také anglicko-italsko-český slovníček. V rámci daných aktivit pracovali v menších skupinkách, což vedlo ke zvýšené efektivitě práce, týmové spolupráci a celkovému prohlubování a navazování nových kontaktů napříč vybranou skupinou žáků. Žáci ke své práci využívali moderní digitální technologie, pracovali s MS Word a photoshopem, Kahootem a s dalšími aplikacemi.
Během přípravné fáze na samotný zahraniční studijní pobyt začala být realizována příprava darů, které chtěli naši žáci předat italské škole a jejím žákům. Jedna žákovská skupina měla na starosti výběr regionálních potravin a produktů, které bylo vhodné předat přijímací organizaci jakožto poděkování za účast v mobilitě. Tato skupinka vybrala potraviny z oblasti jižní Moravy, Brna i České republiky a rovněž si připravila prezentaci k jednotlivým produktům. Kromě toho jsme také pořídili dva ovocné stromy, které byly pečlivě vybrány s ohledem na podhorský charakter oblasti Cuneo. Tyto dřeviny byly následně žáky obou škol vysazeny na pozemku italské školy jako symbol vzájemné budoucí spolupráce a přátelství obou škol, s vysazením stromů pomáhali italské žákyně oboru kadeřnice a jejich vyučující přírodopisu. Nadšení ze stromků bylo očividné, protože italská škola zrovna vyhrála projekt na stavbu velkého skleníku, kam stromy v létě z květináčů přesadí. V rámci přípravného období jsme také absolvovali společné aktivity s italskou školou formou video hovoru. Během tohoto hovoru jsme se navzájem představili a naši žáci si připravili vědomostní kvíz v angličtině zaměřený na Českou republiku a Itálii. Jeho součástí byly otázky z historie, školství, současnosti, zeměpisu, přírodopisu obou států.
Pro uskutečnění skupinové mobility jsme zvolili autobusovou dopravu, která byla zajištěna Dopravním podnikem města Brno. V pondělí 18. 3. jsme v ranních hodinách odcestovali s vybranou skupinou žáků z Brna do italského města Tarcento, kde jsme po cestě měli naplánovaný nocleh. Před samotnou cestou byli žáci poučeni o bezpečnosti během mobility a pravidlech chování. Po příjezdu do města jsme navštívili místní infocentrum, kde se žáci seznámili s kulturou a historií dané oblasti. Následovala prohlídla historického centra města a společná večeře, žáci museli komunikovat v angličtině s číšníky, pro některé to byla první zkušenost objednávání pokrmu v anglickém jazyce.
V úterý 19. 3. jsme pokračovali v cestě do naší cílové destinace Mondovi. Do školního kampusu jsme dorazili v odpoledních hodinách, následovalo setkání s organizátorkou Erasmus+ mobilit Ceciliou Pesci, prohlídka celého areálu a ubytování ve školním hotelu, který slouží nejen jako ubytování pro účastníky výměnných pobytů Erasmus+, ale i jako tréninkové centrum pro studenty oborů hotelnictví, kuchař, číšník. Cecilia Pesci s námi také strávila večeři a podrobně jsme se seznámili s programem na následující den.
Středa 20. 3. byla zaměřena na úvodní program skupinové mobility, tedy seznámení a představení obou škol formou prezentací, naučných videí a vzájemným předáváním dárků, které si
připravili samotní žáci. Program probíhal ve městě Ceva. Následovala prohlídka školy a diskuze mezi žáky na téma budoucí studium a výběr povolání. Žáci a vyučující oboru stavebnictví si pro naše žáky připravili praktický workshop návrhu bytového domu, žáci pracovali v odborné počítačové učebně ve speciálním programu pro architekty. Dále jsme se zúčastnili výuky chemie, kde si naši žáci v laboratoři vyzkoušeli několikery pokusy za asistence studentů oboru chemie. Odpolední program byl v duchu objevování historických a kulturních objektů ve městě Mondovi, kterým nás anglicky provedla Cecilia Pesci společně se svými žáky. Večerní program byl zaměřen na reflexi úterního dne a přípravu na den středeční.
Ve čtvrtek 21. 3. jsme zůstali ve školním Campusu Mondovi, kde nás čekala praktická výuka. Žáci navštívili různé obory, pohovořili si s učiteli i se studenty daných oborů a poté se zúčastnili praktické výuky a vyzkoušeli si základní praktické dovednosti, které pro nás vyučující a žáci měli připravené. Delší dobu jsme strávili v dílně automechaniků, kde proběhla prohlídka vybavení, zhlédnutí vzdělávacího videa a prezentace práce studentů, především lakýrnictví. Následně se naši žáci účastnili workshopu sváření a někteří dobrovolníci si vyzkoušeli tuto práci v praxi. Navštívili jsme také workshop oboru kadeřnice a dále kuchyně a cvičnou restauraci oboru kuchař/číšník. Žáci komunikovali v angličtině, prohlídli si jednotlivé učebny a mohli vidět různé postupy práce. Následoval slavnostní oběd, kdy nás studenti oboru kuchař/číšník obsloužili a servírovali nám lokální, jimi připravené pokrmy, oběd byl společný pro naše i italské žáky i pro vyučující, jednalo se o příjemný multikulturní zážitek. Odpoledne následovala kulturně vzdělávací exkurze kláštera a svatyně Santuario di Vicoforte, kam nás doprovodila Cecilia Pesci s vybranými studenty.
Pátek byl posledním dnem, který jsme strávili s přijímací školou. Ráno měli naši žáci další prezentaci, protože se chtěli představit poslední skupině studentů ve školním Campusu Mondovi. Tato skupina studentů je v tzv. nápravném programu, který trvá jeden rok. Jedná se o původně neúspěšné studenty, které se škola snaží začlenit zpět do společnosti, nabídnout jim kvalitní vzdělání a vyslat je kvalifikované na trh práce. Komunikace s těmito žáky byla složitější, protože jejich vyjadřování v anglickém jazyce nebylo příliš konsistentní, nicméně i toto byla velmi cenná zkušenost pro naše žáky. Cílem projektu je totiž komunikace a v cizím novém prostředí nelze vždy předpokládat dobré jazykové schopnosti všech zúčastněných. Někteří žáci tohoto speciálního programu také prezentovali o své práci a o cílech do budoucna, což bylo velmi inspirující. Dále jsme nastínili budoucí spolupráci našich obou škol, o kterou mají zájem oba zúčastněné subjekty. Italská škola CFP Cebano Monregalese nově získává granty na krátkodobé mobility a ráda by navštívila Brno a Českou republiku následující školní rok. Na tomto projektu budeme usilovně pracovat a věříme, že se nám podaří jej uskutečnit. Odpoledne jsme cestovali do hlavního města regionu, Cunea. Čekala nás návštěva Città dei Talenti ve městě Cuneo, poradenského a orientačního workshopu pro výběr budoucího zaměření a povolání studenta, které se soustředí na odhalení a určení talentu a vhodného směřování pro výběr povolání. Žáci se zúčastnili workshopu, který sloužil k odhalení jejich osobnosti a talentu. Součástí této cesty je několik technik, které si naši žáci vyzkoušeli pod vedením odborné lektorky. Jedná se například o důležitost relaxace, bez které je nemožné talent rozvíjet a odhalit. Následovalo několik jazykových her zaměřených na anglický jazyk i na mezilidskou komunikaci. Žáci měli i workshop zaměřený na reflexi sama sebe, svých pocitů a snů do budoucna. Lektorka workshopu nás poté provedla po celé budově a seznámila nás podrobněji s prací této neziskové organizace a s italským školským systémem, který se soustředí na výběr povolání už od útlého věku. Následovala historicko-kulturní prohlídka města Cuneo a reflexe uplynulého dne. Sobotní den jsme věnovali terénní výuce v oblasti Castelmagno, která byla zaměřená na podrobné seznámení s životem v horských oblastech. Žáci byli seznámeni s bezpečným chováním a vhodným oděvem v horských oblastech a také s prací horské služby. Žáci pracovali s mapou a s pracovním listem, vyhodnocovali turistické značení a identifikovali geografický původ dané oblasti. Proběhla i návštěva místního kostela. Večerní program byl zaměřen na reflexi času stráveného ve škole CFP Cebano Monregalese, čas zde jsme zakončili společnou večeří s organizátorkou mobilit Ceciliou Pesci. Neděle 24. března byla dnem odjezdu ze školního kampusu. Cestou zpět jsme měli naplánovanou exkurzi do města Milán, kde jsme strávili zhruba pět hodin nabytých kulturně
historickým vzdělávacím programem. Navštívili jsme historický hrad Sforcezco, kde jsme se zúčastnili anglicky komentované prohlídky uměleckých počinů slavných italských výtvarníků, včetně sochy Michelangela. Měli jsme možnost prohlédnout si i místní park a dále historické centrum. Žáci měli ve skupinách předem připraveny medailonky v angličtině o jednotlivých částech města, která jsme navštívili. Svým spolužákům takto představovali slavné historické i novodobé památky, které jsme míjeli. Také jsme se zúčastnili komentované prohlídky katedrály Duomo Milano, včetně jejích slavných teras. Žáci pracovali s pracovním listem a během exkurze zapisovali získané informace. Následně proběhla reflexe žákovských prací včetně diskuze nad turismem města Milán a také novými ekologickými projekty, které ve městě vznikají, např. budovy Bosco Verticale, které jsme měli možnost vidět z teras katedrály. Žáci zaznamenali písemně své zážitky a nabyté informace pomocí metody pětilístku, tyto pětilístky mezi sebou žáci sdíleli. Večerní program na hotelu pro přenocování byl zaměřený na celkovou reflexi skupinové mobility. Reflexe proběhla formou krátkého anonymizovaného dotazníku a také finální myšlenkové mapy, která měla zaznamenat informace, které žáci během pobytu získali či také jejich prekoncepce, které se od počátku pobytu změnily.
Během pondělní zpáteční cesty autobusem jsme s žáky reflektovali znovu jejich pocity, získané dovednosti a nově nabyté zkušenosti ze skupinové mobility. Podobná reflexe také proběhla ve škole po skončení mobility s odstupem čtrnácti dnů. Žáci vypracovali závěrečný projekt, koláž s fotkami, které nejvíce reprezentují jejich individuální zážitek z celé mobility. Tuto koláž poté obohatili komentářem/heslem/citátem a zhodnocením svého učení a pokroku a prezentovali ji v rámci své třídy.
V rámci skupinové mobility jsme absolvovali jednak společný program na půdě italské školy, jednak terénní výuku v několika městech a lokalitách regionu Cuneo a také ve velkoměstě Milán. Tuto strategii jsme zvolili pro hlubší poznání dané lokality a intenzivnějšího čerpání nových dovedností a znalostí. Šlo nám o to, aby naši žáci poznali nové pedagogy, aby intenzivně komunikovali v cizím jazyce, aby navázali vztahy se svými vrstevníky z italské školy, aby si prohlédli nové metody výuky a organizaci školního dne, ale také aby viděli nové prostředí, načerpali informace v oblasti multikulturní, sociální, ekonomické i historické. Věříme, že se nám podařilo dosáhnout všech těchto cílů a jsme rádi, že jsme navázali kontakt se školou, jejíž zaměstnanci a žáci se nám intenzivně věnovali a kteří mají zájem tyto vztahy prohlubovat a navštívit nás v příštím školním roce.

Zpět