backdrop_mesto
Bratislava
Nizozemsko
Riga
previous arrow
next arrow

Základní škola Brno, Jana Babáka 1, příspěvková organizace

Datum realizace: 6. 5. – 14. 5. 2023

Stát: Řecko

Město: Peraia

Mobilita proběhla velmi dobře, byl během ní zcela naplněn naplánovaný vzdělávací program a splněny všechny předem plánované cíle. Hlavním „mottem“ naší mobility bylo nacházet témata z oblasti literatury, historie, hudby, která oba národy spojují.


Po úvodním osobním seznámení se s vedením školy, spolupracujícími učiteli a žáky bylo představeno město Brno prostřednictvím oficiálního videa. Následovalo rozdělení žáků do smíšených česko-řeckých týmů, po kterém proběhly seznamovací aktivity, díky kterým měli žáci možnost se lépe poznat. Následně započala projektová práce na 1. tématu týkajícím se řecké mytologie a českých bájí a pověstí. Každý tým obdržel dva anglické texty: jeden z nich charakterizoval rozdíl mezi výše uvedenými žánry a druhý obsahoval již konkrétní příběh z řecké mytologie či z oblasti českých bájí a pověstí. Úkolem žáků  v jednotlivých týmech bylo texty přečíst, vybrat klíčové informace, připravit osnovu pro budoucí komiks a následně spolupracovat při grafickém ztvárnění příběhu do formy komiksu. Po jejich dokončení byla uspořádána v aule přijímající školy „výstava“ všech komiksů. Všichni žáci výstavu zhlédli, „pročetli“ si komiksy a následoval závěrečný kvíz. Tímto způsobem se všichni žáci seznámili s několika fantazijními příběhy ze své kultury i z kultury partnerské strany.


Druhým tématem vzájemné spolupráce bylo téma uprchlictví.
Již v ČR si vybraní žáci účastnící se mobility připravovali úvodní motivační část k tématu. Vyhledali pamětníka z doby, kdy v Řecku probíhala občanská válka, během níž byly řecké děti posílány do zemí bývalé Jugoslávie, Polska, Maďarska atd. Uskutečnili setkání, na kterých si vyslechli jejich příběh, následně připravili strukturu otázek a provedli rozhovor. Ze získaného audiovizuálního materiálu v postprodukci vytvořili asi šestiminutové video s přidanými titulky.


V úvodní fázi tohoto tématu všichni zhlédli krátký dokument o problematice řeckých dětských „uprchlíků“ v období řecké občanské války, následně pak výše uvedený rozhovor.
Poté žáci ve smíšených týmech o tématu diskutovali a své myšlenky převáděli do formy myšlenkové mapy. Svůj výstup následně prezentovali před ostatními –  z každého týmu jeden český a jeden řecký žák.
Celé téma uzavřela osobním svědectvím ukrajinská žákyně 9. ročníku naší školy, která přišla do ČR v roce 2022 krátce po započetí ruské invaze na Ukrajinu. Svůj příběh s optimistickým posláním sdělila v angličtině všem přítomným žákům i učitelům.


Třetí oblastí spolupráce byla spolupráce hudební. Všichni žáci, kteří se mobility zúčastnili, byli členové školního pěveckého sboru ROSA. Od ledna tito žáci připravovali bohatý repertoár, který zahrnoval české a moravské lidové písně, řecké písně a písně z oblasti populární hudby. Stejně tak se připravovali i žáci z instrumentálního ansámblu z 2o gymnasio Peraias. V místě mobility poté každý den probíhaly společné zkoušky, na kterých byl připravován závěrečný koncert. Společný koncert proběhl poslední den mobility a účastnili se ho žáci a učitelé přijímající školy. Po jeho skončení následovala výuka řeckých tanců a zhodnocení spolupráce.


Spolupráce ve všech oblastech probíhala na dobré a vysoké úrovni. Partnerská škola byla velmi dobře připravena na naše přijetí. Žáci zpočátku pociťovali ostych, který rychle vyprchal, a již od druhého dne spolu trávili nejen projektovou část, ale i přestávky.


Všechny výstupy předčily očekávání nás pedagogů a závěrečný koncert byl vynikající závěrečnou tečkou za naší spolupráci.

Žáci obou stran měli možnost poznat kulturu, historii a hudbu partnera a zjistit, že je mnoho oblastí, které nás spojují. Ačkoli veškerá komunikace mezi žáky probíhala v angličtině, skrze hudbu a písně poznali žáci „zblízka“ a více do hloubky i jazyk partnera.

Celá mobilita byla pro obě strany velmi obohacující.

Zpět