backdrop_mesto
Bratislava
Nizozemsko
Riga
previous arrow
next arrow

Základní škola Brno, Jana Babáka 1

Datum realizace: 7. 10. – 13. 10. 2023

Stát: Nizozemsko

Město: Nieuwegein

Mobilita proběhla velmi dobře, byl během ní zcela naplněn naplánovaný vzdělávací program a splněny všechny předem plánované cíle, které se týkaly ekologie, výtvarného umění a genderových témat.

Po úvodním seznámení s vedením školy a spolupracujícími učiteli přišlo na řadu seznámení českých a nizozemských žáků. Již při online meetinzích se učitelé obou škol shodli na tom, že je důležité nepodcenit seznamovací aktivity a dát žákům dostatek prostoru na to, aby navázali kontakty, čímž bude přímo ovlivněna kvalita spolupráce na jednotlivých projektech.

Za cílem seznámení byli žáci rozděleni do dvou velkých skupin, ve kterých proběhlo několik ice-breakerových aktivit vycházejících z finského programu KiVa. Tento program se zaměřuje na vytváření pozitivních vztahů v žákovských kolektivech a velmi napomohl ke ztrátě počátečního ostychu a k úspěšnému navození přátelské komunikativní atmosféry. Další aktivitou zaměřenou na upevňování vztahů mezi českými a nizozemskými žáky byla společná hodina tělesné výchovy, při které žáci hráli míčové hry.

Prvním tématem vzájemné spolupráce bylo poznání města Utrecht skrze jeho ekologii, historii a geografii. Žáci byli rozděleni do smíšených týmů a podle poskytnuté mapy s vyznačenou cestou se samostatně pohybovali po centru města a zpracovávali takzvaný quest. Tento quest – dobrodružný úkol formou pracovních listů – se zaměřoval na jednotlivé části města a jejich specifika. Žáci zpracovávali úkoly spjaté s ekologií, týkající se například ekologické cyklo dopravy, využití vodních kanálů či městské zeleně. Dále se úkoly zaměřovaly na geografii a historii města.

Druhým tématem bylo výtvarné umění. Tento projekt se opíral o dva významné umělce – nizozemského Vincenta Van Gogha a českého Jana Zrzavého. Žáci opět pracovali ve smíšených týmech po zhruba 10 žácích. Nejprve se skrze obrázky a kartičky seznámili s typickými prvky tvorby obou umělců. Poté si vybrali z nabídky fotografií české a nizozemské krajiny jeden snímek, který následně ztvárnili kombinací technik obou umělců. Každý tým dostal papír o velikosti A2, který rozstříhal na 6 stejně velkých dílů a stejně rozdělil i fotografii. Samostatně či ve dvojici pak žáci přenesli výseč fotografie na díl papíru. Nejprve imitací techniky Zrzavého a za pomoci suchých pastelů a šablon namalovali pozadí. Dále imitací techniky Van Gogha zanesli na obraz detaily fotografií (například kostel, větrný mlýn, strom). Finálním krokem bylo slepení všech kusů do jednoho obrazu čímž vznikla koláž. Nakonec proběhla výstava koláží, na které si žáci mohli porovnat techniky a pokochat se tím, jak hezky spojili své síly dohromady.

Třetím tématem byl gender. První fází tohoto projektu bylo zamyšlení se nad holčičími a klučičími hrami z dětství. V místnosti bylo rozmístěno několik velkých papírů, na které žáci psali, s jakými hračkami si hráli v dětství a jaké hráli hry. Učitelé poté na tabuli zaznamenali nejčastěji se opakující holčičí a klučičí hračky/hry a rozvinuli debatu nad tím, jak se hry liší, jaké rozvíjejí schopnosti, jak napodobují život dospělých nebo nakolik je rozdělení na holčičí a klučičí marketingovým produktem. Druhá fáze projektu byla postavena na brainstormingu skrze aplikaci Mentimeter. Nejprve žáci měli dokončit větu „Holky to mají těžší, protože…“ a poté „Kluci to mají těžší, protože…“. Po obou fázích následovala velmi bohatá diskuse vedená učiteli.  Ústředními tématy byla například menstruace, standardy krásy či to, že kluci musí být ti silnější. Třetí fáze byla zaměřena na rozdělení rolí v domácnosti. Žáci nejprve počítali, kolik hodin stráví jednotliví členové domácnosti nad konkrétními domácími pracemi a poté se zamýšleli nad tím, kolik by taková práce ve skutečnosti stála, kdyby ji vykonávali profesionálové. Došlo i ke krátké debatě nad rodičovskou dovolenou a její odlišné délce v obou zemích. Výstupem celého projektu byl skupinový projekt na různé profese, co obnáší, jaké je potřebné vzdělání či praxe, kdo tyto profese nejčastěji vykonává, jaké je platové ohodnocení a podobně. Projekty byly prezentovány.

Zakončením týdenní spolupráce byla zpětná vazba, která umožnila každému žákovi vyjádřit svůj názor na projektová témata, způsoby práce, organizaci, komunikaci a další aspekty celé spolupráce s druhou školou. Výsledky dotazníku ukázaly celkovou spokojenost žáků s projektem, vděk za příležitost účastnit se programu a nadšení z nově navázaných přátelství, ba dokonce poukázaly na potřebu žáků strávit více neorganizovaného času s žáky druhé školy. Zpětná vazba tedy představuje velmi cenný zdroj informací, které mohou pomoci při organizaci dalších výjezdů.

Spolupráce ve všech oblastech probíhala na výborné úrovni. Pedagogové obou škol navázali online komunikaci již brzy před realizací programu a prostřednictvím mnohých online setkání plánovali všechny detaily spolupráce. Žáci obou škol si velmi rychle „padli do oka“ a navázali přátelství překračující týden spolupráce v Nizozemsku. Velkou motivací pro obě strany je domluvená návštěva nizozemské školy v Brně. Čeští a nizozemští žáci budou mít možnost se znovu setkat a spolupracovat na projektech na jaře, tentokrát na půdě školy Jana Babáka. Nizozemští žáci měli dokonce možnost zhlédnout video pozvánku, kterou natočil a sestříhal žák 7. ročníku české školy. Ve videu zachycuje prostory budovy a střípky z každodenního života na škole. Celá mobilita byla pro obě strany velmi obohacující.

Zpět