backdrop_mesto
Bratislava
Nizozemsko
Riga
previous arrow
next arrow

Mateřská škola Brno, U Lípy Svobody 3

Datum realizace: 8. 4. – 9. 4. 2024

Stát: Slovenská republika

Město: Šťavnické Bane

V rámci projektu Erasmus+, který je financován konsorciem města Brna, se naše mateřská škola (dále jen MŠ) účastnila mobility dětí na Slovensko. Výjezdu se zúčastnilo 30 dětí, včetně dítěte se speciálními vzdělávacími potřebami (holčička s Downovým syndromem) a pět pedagogů. Výjezd byl rozvržen do dvou dnů a hlavním cílem byla návštěva slovenské MŠ.

MŠ (společně se ZŠ) se nachází v srdci Štiavnických vrchů, v obci Štiavnické Bane, což je nedaleko většího města s názvem Bánská Štiavnica. ZŠ a MŠ Maximiliána Hella je pojmenována po významném rodákovi Maximiliánovi Hellovi. Ten byl významný astronom, matematik, fyzik a jezuita. Tato škola je první ZŠ na světě, na které se vyučuje povinný předmět Sokolnictví. Součástí ZŠ je přírodní park Aves, ve kterém se nachází široká škála různorodé fauny a flory. Chovají zde pernaté dravce, sovy, krokodýla, exotické ptactvo, leguána zeleného, opice, klokana a psy, které vycvičují kynologové na záchranu tonoucích.

ZŠ a MŠ je právní subjekt od roku 2002, zřizovatelem je obec Štiavnické Bane a ředitelem
je Mgr. Pavel Michal. V MŠ se nachází celkem tři třídy s celodenním provozem. Třídy jsou rozdělené homogenně (tedy dle věku dětí). MŠ se zaměřuje na upevňování zdravého životního stylu dětí a rodičů. Základním pilířem je utvářet základy environmentálního cítění a ochrany zdraví. Základy environmentální výchovy a ochrany přírody, bezprostředně MŠ umožňuje daná lokalita, ve které se nahází. ZŠ společně s MŠ má nově vybudovaný areál školní zahrady, který využívá v rámci uskutečnění edukačních aktivit, pohybových her, sportu a relaxačních činností. Díky netradičnímu zaměření ZŠ probíhá již v MŠ přirozené seznamování dětí se zvířaty za pomoci různých kroužků (děti povětšinou přechází na první stupeň s těmito bohatými zkušenostmi a dále se rozvíjejí v tomto výjimečném a netradičním chovatelském duchu).

Náš výjezd započal 8. 4. 2024, kdy nás čekala poměrně dlouhá cesta autobusem. Po ubytování a obědu v UVZ UK Richňava jsme se společně vydali poznávat krásy Bánské Štianvice, která
je součástí světového dědictví UNESCO. Jako první jsme se vypravili na exkurzi do „Ateliéru neobyčejných knih“  Altamika. Zde měly děti moznost si prohlédnout a samy vyrobit knihu s názvem „Lakiho Mestečko“. Kniha je průvodcem po již zmíněném městě, kterým zábavnou jednoduchou formou provází pejsek Laki. Na výrobě se podílely všechny děti a měly tedy možnost prožitkovou formou učení poznat tohle neobyčejné řemeslo. Dále se dozvěděly, kdo je např. ilustrátor, spisovatel, vazač apod. Díky tomu se bezděčně seznamovaly s cizím jazykem v mluveném a psaném projevu a rozvíjely tak přirozeným způsobem předčtenářskou gramotnost soustavně se sluchovou percepcí. Na závěr si každé dítě odneslo svoji knihu
na památku.

Po naučné exkurzi jsme navštívili nedalekou botanickou zahradu. Zde jsme měli prostor nejen na příjemné občerstvení se v krásném přírodním prostředí, ale také jsme měli možnost spatřit cizokrajné rostliny, mezi které patří např. neuvěřitelně obrovské sekvoje americké. K mnoha nevšedním rostlinám se děti dozvěděly, odkud pochází, kolika metrů se mohou dorůst a další zajímavé informace. Z botanické zahrady jsme se pomalu přesunuli do historického města Banské Štiavnice. Zde se děti mohly seznámit s místní kulturou, architekturou, historií a také pojmem, co znamená význam organizace UNESCO. Po návratu na ubytování se děti v rámci komunitního kruhu seznamovaly blíže s knihou, díky které se ocitly opět v Bánské Štiavnici
a mohly z ilustrací opětovně poznat významná místa, které během dne navštívily.

Druhý den nás čekala dlouho očekávána návštěva ZŠ a MŠ Maximiliána Hella. Před budovou na nás již čekaly děti z místní MŠ společně s paní učitelkou a panem ředitelem. Společně jsme se přesunuli do nově vybudované školní zahrady. Ta oplývá širokou škálou zajímavostí, například je zde bylinková a japonská zahrada, dvě jezírka, vlastní zavlažovací systém
a taktéž speciální systém na odvod dešťové vody.  Po seznámení se s krásnou zahradou započala naše exkurze, kterou nás prováděl sokolník, pan Mário. Ten dětem představil širokou škálu druhů ptactva, kterou místní školní zařízení vlastní. Vysvětlil dětem způsob a potřeby chovu těchto ptáků, jejich význam v přírodě a způsob rozmnožování v zajetí. Děti si pak mohly samy vyzkoušet přivolání a odchyt dravých ptáků s příletem na ruku. Na závěr shlédly výcvik a přivolání orla bělohlavého, který názorně ukázal pan sokolník se studentem. Po exkurzi u ptactva následovala ukázka poslušnosti a výcviku psů, které škola též vlastní. Odborník na kynologii dětem vysvětlil, jak se chovat k psům, jejich potřeby a možnosti, co s nimi vše je možné cvičit. Předvedl ukázku výcviku poslušnosti a hledání ztracených osob. Dále nám názorně představil novofundlanské plemeno, které vycvičují na záchranu tonoucích osob. S těmito psy probíhá v MŠ kynoligický kroužek. V průběhu celé exkurze docházelo mezi českými dětmi a sokolníkem k občasné jazykové bariéře, kterou jsme se snažili společně vyřešit.  

Po zhlédnutí neskutečné fauny a flory, jsme se přesunuli s panem ředitelem do školy. Zde jsme měly možnost vidět odborná videa projektů, kterými se škola zabývá. Jedná se o umělé rozmnožování ptáků, které provádějí samotní studenti a dále projekt Ekologie, do kterého je škola i školka zapojena. Po této činnosti jsme byli okouzleni soukromým planetáriem, které škola taktéž vlastní.

Po prohlídce ZŠ jsme se přesunuli s paní učitelkou do budovy MŠ. Ta se skládá ze tří tříd s celodenní docházkou, jak bylo již výše zmíněno. Na každou třídu připadá cca 26 dětí a organizačně je to stejné, jako v našich podmínkách. Evidují velmi nízký počet odkladů a většina dětí z mateřské školy přechází i do jejich základní školy.  My jsme navštívili třídu s nejstaršími dětmi. Následně si děti vyzkoušely aktivitu na interaktivní tabuli, kde přiřazovaly jména a obrázky ptáků, které jsme viděli ve školních voliérách. Zde jsme byly my pedagožky svědky přirozené bezprostřední komunikace dětí, navzdory drobným komunikačním bariérám. Děti se kooperačně snažily svým novým odlišně mluvícím kamarádům vysvětlovat slova, která jsou v českém a slovenském jazyce rozdílná. Základní škola s mateřskou školou je dokonale propojena projektem provázení. Smyslem projektu je zabránit případnému negativnímu chování ze strany starších dětí k mladším. Každé předškolní dítě má k sobě přiřazeného kamaráda z 1. třídy, ale také ze 4. třídy. Během určité doby společně poznávají školu, prostředí, další kamarády, a tak je případné nežádoucí chování (šikana) eliminováno. Třída s předškolními dětmi sousedí s jídelnou pro celou školu. Už i děti z této třídy chodí na oběd do velké jídelny a rozvíjí přirozenou formou přátelské vztahy se staršími dětmi. Závěrem po dokončení úkolů jsme dětem a paním učitelkám předali dárečky a pamětní předměty z našeho kraje a následně obdrželi taktéž dárky a různé pozornosti ze Slovenska. Paní ředitelka naší mateřské školy se domluvila s paní učitelkou ze Slovenska o další možné vzájemné spolupráci, na kterou se všichni těšíme.

I tento rok hodnotíme mobilitu a celý tento výjezd velmi kladně, pro nás jako MŠ to byla opět velká příležitost. Můžeme říci, že mobilita byla velice úspěšná, efektivní, ku prospěchu nejen dětí, ale i pedagogů. Lze zmínit jen jediné negativum a to krátká časová dotace na výjezd vzhledem k vzdálenosti (5 hodin cesty). Aby se vše stihlo v menším časovém presu s tak malými dětmi, bylo by třeba mobilitu rozplánovat na více dnů. Za naši MŠ se velice rádi opět do výjezdu zapojíme, protože akce sklidila velký úspěch a nadšení ze strany zúčastněných pedagogů, dětí i jejich zákonných zástupců. Od rodičů jsme obdržely pozitivní zpětnou vazbu slovní ihned po návratu, od mnohých i v písemné podobě prostřednictvím emailu.

Zpět