Datum realizace: 3. 4. – 4. 4. 2024
Stát: Slovenská republika
Město: Bratislava
Ve dnech 3. a 4. dubna odjelo 14 dětí v doprovodu paní učitelek do naší partnerské Mateřské školy Bancíkovej 2 v Bratislavě. Cesta se uskutečnila v rámci programu Erasmus+ mobilita žáků. Naše mateřská škola i partnerská škola Bancíkovej podporujeme mobilitu a vzájemnou spolupráci ve všech sférách vzdělávání v kvalitní odborné předškolní přípravě, v oblasti environmetálního, ICT vzdělávání a tak spolupráce z loňského roku byla opět navázána a prohloubena. Výjezdu předcházela dvě online setkání s přijímající mateřskou školou, díky kterým se děti i paní učitelky seznámily, ukázaly si virtuálně své mateřské školy, pokračovaly v aktivitách z předchozího online setkání a navodily správnou atmosféru plnou pozitivního očekávání před samotnou návštěvou.
Uvítání od paní ředitelky a jejího pedagogického sboru bylo velmi milé. Slovenské děti nás uvítaly milým slovem, zpěvem slovenské hymny a ochutnávkou tradičních slovenských pokrmů. Naše děti se za doprovodu paní učitelek ujaly též zpěvu české hymny a tím jsme přirozeně rozvíjeli u všech dětí interkulturní povědomí o našich sousedících zemích. Děti i paní učitelky byly vřele přijaty v duchu slovenských národních tradic, proběhla krátká ukázka národních zvyků, taneční a recitační vystoupení dětí z Mateřské školy Bancíkovej. Po přívětivém přivítání jsme se přemístili do třídy nejmenších dětí. Prohlídka celé třídy a ukázka českých i lidových písní z úst nejmenších dětí velmi podpořilo rychlejší napojení na slovenský jazyk.
Následovala prohlídka budovy mateřské školy, návštěva tříd a účast na výchovně vzdělávacích činnostech. Děti pracovaly ve skupinkách s mapou, ukazovaly si cestu a vzdálenosti našich mateřských škol. Během činností spolu děti komunikovaly zcela přirozeně. Odpoledne děti a paní učitelky strávily čas terénní výukou v bratislavské zoologické zahradě, kde si děti vybraly plyšovou hračku jako vzpomínku na výjezd mobility do Bratislavy.
Druhý den ráno se všichni opět vypravili do Mateřské školy Bancíkovej 2. Paní učitelky pro děti připravily program s aktivitami zaměřenými na upevnění jazykové vybavenosti a prohlubování společných zážitků. Děti si vzájemně zazpívaly a doprovodily se na rytmické nástroje. Slovenské děti zazpívaly krátkou píseň českým dětem a poté se vystřídaly. V komunitním kruhu si děti povídaly o tom, že přesto, že jsme každý jiný, máme všichni stejnou hodnotu. V jazykovém kvízu si děti vysvětlovaly význam odlišných slov.
Za dopomoci předškolních dětí z mateřské školy Bancíkovej si děti během obou dnů prošly celou školu, která obsahuje osm tříd. V každé třídě si vyzkoušely nové interaktivní tabule a digitální technologie – programování, natáčení na kameru a posléze pouštění videa ze společné aktivity, což bylo stavění Bratislavského hradu, plnění pracovních listů nebo činnosti rozvíjející prostorovou orientaci. Podpora samostatnosti a sebedůvěry byla znát i při návštěvě tělovýchovné místnosti, kde si společně zasoutěžily a podpořily se při překonávání různých sportovních aktivit. Při vzájemné komunikaci nevznikla žádná jazyková bariéra, naopak, velmi dobrá kooperace a spolupráce probíhala i při plnění environmentálního vzdělávání – sázení ovocných stromků na školní zahradě. Připravené hry na školní zahradě daly příležitost všem vyniknout v některé z oblastí jak sportovní tak přírodovědné. Bohatě vybavená školní zahrada motivovala děti k pohybovým aktivitám a objevování okolní přírody pomocí lupy, mikroskopu a dalekohledu. Oba dva dny se děti přirozeně seznamovaly během spontánních her ve třídách. Velmi vytížený a kvalitně vypracovaný vzdělávací program, který nám slovenské kolegyně připravily, byl zakončen ochutnávkou muffinů, které připravily děti z mateřské školy Bancíkovej. První i druhý den se děti loučily velmi spontánně – objímáním, či podáním ruky se slovy, že se již brzy snad uvidíme i v naší Mateřské škole Hochmanova či v příštím roce opět v Bratislavě. Během vzájemné návštěvy partnerské školy Mateřské školy Bancíkovej jsme s dětmi prohloubili znalosti ze slovenské kultury a tradic a zdokonalili jsme se ve slovenském jazyce. Pedagogové obou mateřských škol se vzájemně obohatili o nové metody v ICT oblasti, prožitkového a kooperativního učení a inspirovali se příklady z dobré praxe.
Po svačině se děti i paní učitelky vydaly do Mezinárodního domu umění pro děti – BIBIANU. Děti měly možnost zapojit se do různých aktivit a interaktivní program je velmi zaujal. Před obědem ještě absolvovaly očekávaný vzdělávací program v zahradě a ve dvoře Bratislavského hradu. Posledním bodem programu na Slovensku byla exkurze na zříceninu hradu Devín, který stojí na vysoké skále s výhledem na soutok řek Dunaje a Moravy.
Vpodvečer dorazil autobus jásajících a spokojených dětí k budově naší školky. Všichni si přivezli mnoho zážitků, o které jsme se se všemi doma i v mateřské škole podělili.
Erasmus+ mobilu žáků vnímáme jako skvělý program, který umožňuje dětem rozšířit své obzory a získat cenné zkušenosti v zahraničí. Veškeré náklady dětí a pedagogů mateřské školy Hochmanova byly plně hrazeny z projektu Erasmus+.