backdrop_mesto
Bratislava
Nizozemsko
Riga
previous arrow
next arrow

Mateřská škola, Brno, Šaumannova 20

Datum realizace: 4. 4. – 5. 4. 2024

Stát: Slovenská republika

Město: Myjava

Mateřská škola, Brno, Šaumannova 20 společně s Mateřskou školou, Brno, Bellova 2 realizovala již II. rokem mobilitu dětí do partnerské materské školy Bradáčova na Myjavě (Slovensko) ve dnech ve dnech 4.-5.4. 2024.

Mobility se zúčastnilo 25 nejstarších dětí z MŠ Šaumannova a 14 dětí z MŠ Bellova.

Výjezdu předcházelo seznámení tří těchto MŠ pomocí videohovorů. Slovenská mateřská škola představila svůj vzdělávací program pomocí prezentace. Mateřská škola Brno Bellova přivítala všechny dramatizací pohádky o Červené Karkulce a MŠ Šaumannova představila projekt „V pyžámku“, který je součástí literární soutěže. Děti společně s učitelkami vymyslely a zilustrovaly pohádku „Jak dobro dělá zázraky“. Prezentace pohádky byla podpořena mluveným slovem jedné naší kolegyně. V dalším videohovoru jsme blíže představili významná místa České republiky pomocí fotek a obrázků, zazpívali jsme si písně jak ve slovenštině, tak v češtině. Školy si ještě následně vyměnily dopisy s pozdravy a „úkoly“ ke splnění.

4. dubna v brzkých ranních hodinách jsme se vydali směr Slovensko, po příjezdu nás uvítala partnerská škola a rozdělili jsme se na dvě skupiny do tříd. Naše děti strávily dopoledne v homogenní třídě, po uvítání jsme shlédli dramatizaci pohádky v podání „předškoláků“ obohacené o zpěv a hru na orfovy nástroje. Děti měly prostor navazovat přátelské vztahy, jak s dětmi, tak s učitelkami, protože už jsme se „znali“ z videohovorů, mohly tak i na vlastní uši slyšet odlišný a přitom relativně pro ně srozumitelný jazyk. Jejich nově vznikající přátelství se upevnilo výměnou vlastnoručně vyrobených náramků a volnou spontánní hrou. Nechybělo předávání překvapení z Česka, jelikož má tamní škola rozlehlou zahradu, přivezli jsme jim k vysazení mladý ovocný strom s věnováním a památeční deskou. Následně jsme se jeli ubytovat na nedalekou biofarmu Kaška. Po obědě a odpočinku se děti vydaly na dobrodružné hledání pokladu s poznáváním zvířat z farmy. Děti se seznámily s několika druhy hospodářských zvířat, překonaly prvotní ostych a dokonce zvířata nakrmily. Zde si děti osvojovaly praktické dovednosti, zdolávaly přírodní překážky, zvyšovaly fyzickou zdatnost a užívaly si pobyt v krásné přírodě. Dojmy jsme zhodnotili u táborového ohně a několik otužilců vyrazilo i na chvíli do sauny.

Druhý den jsme se přesunuli do Prietrže, kde má již mnoholetou tradici ruční výroba papíru. Zde se vyrábí ruční papír pouze přírodním způsobem pomocí vody a bavlny bez použití chemie. Následovala přednáška o historii výroby papíru a jeho využití. Některé děti poprvé viděly papyrus a mohly prozkoumat jeho vlastnosti, sáhnout si na skutečný bavlnovník. Překvapilo nás, že přímo na tento ruční papír uděluje vyznamenání prezidentka Slovenské republiky, rovněž ho využívají také vysoké školy na oficiální diplomy. Z Prietrže jsme se přesunuli na blízkou rozhlednu Lipovec, kde na nás již čekali naši slovenští kamarádi. Strávili jsme společně zbytek dopoledne, zvyšovali jsme fyzickou zdatnost přetahováním a podbíháním lana, z rozhledny jsme obdivovaly okolí Vrbovských Kopanic, počasí se vydařilo, takže jsme si mohli udělat i piknik na dece. Po dobrém obědě naše poslední kroky vedly do „Jazdeckého klubu Betty“, kde jsme si vyzkoušeli hřebelcovat koně a odměnou nám byla projížďka v sedle. Plni dojmů a zážitků jsme se rozloučili se slovenskou školou a předběžně jsme domluvili pokračování naší spolupráce a partnerství.

hodnocení

Silné stránky mobility:

– perfektní spolupráce a komunikace s partnerskou školou

– zajištění dopravy díky DPMB, velmi ochotný pan řidič, který nás bezpečně přepravil tam i zpět

– naplnění vytýčených cílů mobilit, prohloubení spolupráce s partnerskou školou a domluva na následujícím postupu v plánování dalších mobilit již v České republice v dalším grantovém období

– sdílení zkušeností se slovenskými kolegyněmi a inspirace příkladu dobré praxe

– odloučení od rodičů na jednu noc pro některé děti úplně poprvé mimo domov, zvyšování samostatnosti.

Slabé stránky

– Pro nižší počet zúčastněných dětí je malá šance realizace mobility

– krátký pobyt, v příštím období naplánovat mobilitu na více dní

Zpět